2. Ulusal Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Sempozyumu

KONGRE TARİHİ
23 Mart - 24 Mart 2017

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE YERİ
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

KONGRE WEB SİTESİ
www.nadirhastaliklarsempozyumu2017.org
DAVET
Değerli Meslektaşlarım,

Sizleri, Acıbadem Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE) ve ORPHANET-Türkiye (Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Uluslararası Bilgi ve Veri Tabanı – Türkiye, www.orphanet.org.tr) işbirliği ile 23-24 Mart 2017 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Yerleşkesi’nde düzenlenecek olan uluslararası katılımlı “2. Ulusal Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Sempozyumu”na davet etmekten mutluluk duyarım.

“2. Ulusal Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Sempozyumu”nun ana amacı: ülkemizde Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar konusunda profesyonel ve toplumsal farkındalığın, bilginin ve uygulamanın artmasına/iyileştirilmesine katkıda bulunmak olacaktır.

Bilindiği üzere “Nadir Hastalık” toplumda az görülen ve görülme sıklığı 2.000 kişide 1’den daha düşük olan hastalıkları tanımlar. Tıbbın hemen tüm disiplinlerini ilgilendiren bu hastalıkların sayısı 6.000-8.000 kadardır. Her birinin görülme sıklığı tek başına az olsa da, tüm Nadir Hastalıklar hep birlikte toplumun yaklaşık % 6-8’ini etkiler. Bu genel oran temelinde ülkemizde en az 5.000.000 kişinin nadir bir hastalıktan etkilendiği öngörülebilir. Öte yandan, Nadir Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların araştırma-geliştirme süreçleri oldukça güç ve yüksek maliyetli iken piyasa arzları sıklıkla düşük kaldığı için, bu tür ilaçların geliştirilmesi ve üretimine yönelik talep azdır ve bu nedenle bu ilaçlar “Yetim İlaç” olarak adlandırılır. Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar, farkında olunsun veya olunmasın diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de en önemli toplumsal ve ulusal sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Bu bağlamda, onlarca tıp disiplinini, yüzlerce meslek ve hasta organizasyonunu, binlerce hastalığı, onbinlerce sağlık mensubunu, yüzbinlerce hastayı ve milyonlarca hasta yakınını ilgilendiren bu önemli sağlık sorunu ile ilgili olarak Türkiye’de ulusal boyutta düzenlenmekte olan uluslararası katılımlı “2. Ulusal Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Sempozyumu”na (23-24 Mart 2017, Ankara) katılımınızdan büyük mutluluk duyarım. 2. Ulusal Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Sempozyumu için www.nadirhastaliklarsempozyumu2016.org adresinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Görüşmek umudu ve saygılarımla,

Düzenleme Komitesi Adına
Prof. Dr. Uğur ÖZBEK

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2020 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin