8. Ulusal Obezite Kongresi

KONGRE TARİHİ
23 Kasım - 26 Kasım 2017

KONGRE ŞEHRİ
İstanbul, Türkiye
KONGRE WEB SİTESİ
www.obezitekongresi.org
DAVET
Değerli Katılımcılarımız,

Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Türk Diyabet ve Obezite Vakfı tarafından bu yıl gerçekleştirilecek olan VIII. Ulusal Obezite Kongresi 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Askeri Müze, Harbiye – İstanbul’da yapılacaktır.

Obezite, günümüzde gelişmiş ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne göre, ile dünya genelinde 2 milyardan fazla erişkin bireyin normal kilonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bunların 2/3’ü fazla kilolu, 1/3’ü ise obezdir.

Obezite hem doğrudan yağ dokusu artışı nedeniyle hem de -yağ hücrelerinin metabolik ve işlevsel salgı bozuklukları gelişen olaylar sonucunda- dolaylı olarak obstrüktif uyku apnesi, kemik ve eklem aşınma sorunları, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri başta olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına yol açmakta, yaşam kalitesi düşürmekte ve yaşam beklentisini kısaltmakta, sonuçta sağlığa ayrılan bütçeyi mikro ve makro ölçekte olumsuz yönde etkilemektedir; bu nedenle obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Obezite ile mücadele; aslında pek çok hastalığın önlenmesini de sağlayacaktır.

Obezite oluşumunun önlenmesi için her yaşta ve her koşulda topluma sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandırılması kadar fiziksel aktivitenin teşviki de önemlidir. Ayrıca obezitenin oluşmasından sorumlu tutulan genetik yatkınlık özellikleri, metabolomik, metabolik ve hormonal sorunlar, psikososyal durumlar ve kronik hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar da obezitenin önlenmesinde takip edilmesi gereken konular arasında yer almalıdır.

Günümüzde bariatrik cerrahi, morbid obez hastalar başta olmak üzere obezite sorunu yaşayan tüm hasta gruplarında ağırlık kontrolünün sağlanması ve sürdürülmesinde en çok rağbet edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir. Kongremiz kapsamında, bariatrik cerrahiye uygun hasta seçimi ve ameliyata hazırlıktan başlayarak kısa ve uzun vadeli izlemde karşılaşılacak metabolik ve beslenme ile ilişkili sorunlar ele alınacak ve çözüm önerileri sunulacaktır.

Sonuç olarak küresel obezite salgını ancak çok sektörlü, çok disiplinli ve toplumların kültürel değerlerine uygun bir yaklaşımla önlenebilir.

Obezite ve obezite ilişkili hastalıklar ile mücadelede bize ışık tutabilecek son gelişmeleri takip edebilmek ve bu konuda neler yapabileceğimizi değerlendirmek amacıyla düzenlediğimiz kongremize katılımınızı ve katkılarınızı bekliyor, hep birlikte başarılı bir kongre geçirmemiz dileği ile sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Doç. Dr. Dilek YAZICI
Kongre Sekreteri

Prof. Dr. İlhan SATMAN
Kongre Başkanı

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2019 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin